Co nas podnieca w „Wichrowych Wzgórzach”? Czy Chińczycy rzeczywiście będą rządzić planetą? Jaka była Greta Garbo, najbardziej tajemnicza gwiazda Hollywoodu? Czy XXI w. do końca pogrzebie instytucję małżeństwa, a jeśli nie – to jak się ono zmieni? Odpowiedzi na te i inne pytania wraz z inspirującymi wywiadami, esejami i recenzjami można znaleźć w najnowszym numerze „Książek. Magazynu do czytania”.
Wydanie jest dostępne w sprzedaży w cenie 17,99 zł. Numer, wraz ze stałym dodatkiem „Książki dla Dzieci i Młodszych Dorosłych”, liczy 132 strony.
Bohaterką okładki najnowszego magazynu jest Emily Brontë, autorka „Wichrowych Wzgórz”, a Katarzyna Wężyk opowiada m.in. o tym, jak siostry zazdrościły jej sławy. „Sponsorem numeru” jest natomiast słynny wokalista i kompozytor Nick Cave – oprócz cytatów z jego twórczości rozsianych po całym magazynie, czytelniczki i czytelnicy przeczytają w tym numerze rozmowę z muzykiem autorstwa Davida Marchese z „The New York Times”, przeprowadzoną już po śmierci drugiego syna gwiazdora. Dodatkowo w październikowym wydaniu Juliusz Kurkiewicz rozmawia z Colmem Tóibínem, autorem powieści „Czarodziej” o Tomaszu Mannie (i częściowo tylko ukrywanym homoseksualizmie wielkiego pisarza), a Michał Nogaś – z reporterką Hanną Krall.
Prócz tego w najnowszym wydaniu „Książek” Emilia Dłużewska ocenia szanse instytucji małżeństwa na przetrwanie próby współczesności, Marek Bieńczyk analizuje fenomen Grety Garbo, Robert Stefanicki zastanawia się, czy Chiny rzeczywiście będą rządzić światem, a Adriana Rozwadowska wyjawia, kto decyduje o co najmniej połowie naszego życia. W numerze mnóstwo recenzji – w tym m.in. najnowszej powieści Szczepana Twardocha; przegląd najciekawszych premier książkowych „Co nas zachwyca, a co nie” oraz kalendarium wydarzeń literackich na najbliższe dwa miesiące.
Stały dodatek dwumiesięcznika – „Książki dla Dzieci i Młodszych Dorosłych”, tym razem również zapowiada się niezwykle interesująco – czytelniczki i czytelnicy znajdą w nim rekomendacje nowości dla dzieci w różnym wieku, rozmowę z Clementine Beauvais, autorką książki „Pasztety do boju” oraz opowieść o tym, co czytają dzieci w krajach, w których nie ma listy lektur obowiązkowych.