Krzyżówki dla każdego

Powstała w 1987 r. spółka „Technopol”  początkowo zajmowała się wydawaniem książek, kartonowych modeli do sklejania, kalendarzy, a dziś jest niekwestionowanym liderem rynku szaradziarskiego.


Pierwsze tytuły krzyżówkowe „Technopolu” ukazywały się jeszcze za zezwoleniem Głównego Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w Warszawie. „Krzyżówka z Hasłem” zawierała niebanalne hasła oraz oryginalne graficznie kształty diagramów, autorem zadań był redaktor Jerzy Haller, układający krzyżówki do wielu gazet i czasopism jeszcze przed wojną. „Krzyżówka z Hasłem” jest wydawana nadal i zawiera popularne obecnie „jolki”.
Kolejnym tytułem w portfolio tego wydawcy była „Mini Krzyżówka”, aktualnie wydawana w wygodnym kieszonkowym formacie. Przebojem była „Krzyżówka z Banknotem”, której nakład sięgał 400 tysięcy egzemplarzy – wydawana w formie kartki pocztowej z wizerunkiem banknotów. Co miesiąc prezentowana była inna waluta, a czytelnicy otrzymywali nagrody właśnie tej walucie.
Kolejnym pomysłem „Technopolu” i hitem rynkowym jest wydawana od 1994 r. seria tytułów oparta na wspólnym cyfrowym wyróżniku zawartym w tytule: „100 Panoramicznych”, „200 Panoramicznych”, „300 Panoramicznych”, „400 Panoramicznych”, „500 Panoramicznych”, „1000 Panoramicznych”, która praktycznie zrewolucjonizowała rynek krzyżówkowy w Polsce. Nikt wcześniej takich tytułów prasowych ani takiej serii nie wydawał.
W 1999 r. Poczta Polska zaliczyła „Technopol” do grona 50 największych swoich klientów – dziennie przychodziły 2-3 worki listów z rozwiązaniami krzyżówek. W 2000 r. wydawca uzupełnił ofertę o kolejne tytuły dla zaawansowanych szaradzistów: „Diagram” – krzyżówki z przymrużeniem oka, jedyne pismo z tego rodzaju zadaniami, „Diagram Jolki” dla miłośników „jolek” i „Magazyn Diagram” zawierający wszystkie rodzaje zadań szaradziarskich.
Tytuły wydawnictwa „Technopol” zajmują od lat czołowe miejsca w rankingach sprzedaży czasopism krzyżówkowych. Krzyżówki z tej serii spotykane są jako rekwizyty w spektaklach teatralnych, filmach i serialach, ostatnio „300 Panoramicznych” w serialu „39,5”.
Dziś oferta „Technopolu” zawiera całe spektrum rozrywek umysłowych, niedawno została wzbogacona o trzy tytuły z zadaniami sudoku: „100 sudoku z głową”, „200 sudoku z głową” i „300 sudoku z głową”. Wydawnictwo współpracuje z ponad 200 najlepszymi autorami zadań. Redaktorem naczelnym większości pism „Technopolu” jest czołowy polski szaradzista, laureat wielu teleturniejów, Andrzej Tałaj. W badaniach przeprowadzonych przez instytut SMG/KRC pisma krzyżówkowe tego wydawnictwa otrzymały wysokie noty w oczach czytelników. Zdecydowana większość oceniła, że każdy może w nich znaleźć coś dla siebie (80% raczej lub zdecydowanie zgadza się z tym stwierdzeniem), a także potwierdziła, że są to pisma, do których chętnie się powraca (odpowiednio 78%). Większość czytelników zgadza się również, że są to pisma na wyższym poziomie niż pozostałe pisma tego typu (68%) i że są warte swojej ceny (81%).
„Technopol” przywiązuje dużą wagę do reklamy swoich tytułów, slogan powtarzany co tydzień od 10 lat w programie TV „Śmiechu warte”: „Kamerę ufundował ‘Technopol’ z Częstochowy, wydawca krzyżówek: ‘100 Panoramicznych’, ‘200 Panoramicznych’, ‘300 Panoramicznych’, ‘400 Panoramicznych’, ‘500 panoramicznych’, ‘1000 Panoramicznych’, jest znany wszystkim miłośnikom tego rodzaju rozrywki w Polsce”.
Prezes Agencji Wydawniczej „Technopol” Jerzy Rogula uważa, że na rynku jest miejsce dla nowych tytułów, ale musi to być propozycja oryginalna zarówno co do formy, jak i treści, niezbędne są przy tym poważne nakłady na reklamę.
Rynek ten nie jest łatwy, czego ostatnio doświadczyły gazety codzienne wprowadzając dodatki z krzyżówkami, które po wydaniu kilkunastu numerów zniknęły z rynku.
„Technopol” nie ogranicza się tylko do działalności wydawniczej – wspiera też ruch szaradziarski współorganizując duże imprezy (Olimpiady Szaradziarskie), jak i mniejsze imprezy tego typu dla uczniów gimnazjów. Agencja Wydawnicza „Technopol” wydaje również 8 pisemek dla dzieci m.in. „Dobranocka do kolorowania”, „Co to” – krzyżówki dla dzieci, „10 Kolorowanek”, „20 Kolorowanek”, „30 Kolorowanek”, „40 Kolorowanek”, „50 Kolorowanek”.

(oprac. top)

Podręczny słownik haseł do krzyżówek kupisz w kolporter.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.