Nie jest to dobra wiadomość dla internautów. Wydawcy polskich dzienników, a także tygodników, chcą, aby dostęp do gazetowych tekstów publikowanych w Internecie był płatny. „Rzeczpospolita” jako pierwsza wprowadziła odpłatność za korzystanie z jej internetowego archiwum.
Jak podaje portal wirtualnemedia.pl, za „Rzeczpospolitą zamierzają pójść inni. Jeszcze w tym roku opłaty za czytanie internetowego kontentu wprowadzi Infor Biznes, wydawca „Dziennika Gazety Prawnej”. Dużo wskazuje, że podobnie uczynią w najbliższym czasie tygodnik „Polityka”, Bonnier Business Polska (wydawca „Pulsu Biznesu”), Grupa Wydawnicza Polskapresse (wydawca „Polska The Times”).
Natomiast „Gazeta Wyborcza” oraz tygodniki „Wprost” i „Newsweek” na razie nie będą ograniczać dostępu do swojego kontentu.
Przy pogarszających się z miesiąca na miesiąc wynikach sprzedaży papierowej prasy, wydawcy próbują się ratować, wprowadzając opłaty za internetowe treści. Oczywiście rodzi się pytanie, czy interenauci będą w ogóle płacić za dostęp do gazetowych archiwów, a także, czy to w jakikolwiek sposób poprawi sprzedaż wydań tradycyjnych.
GK