Powstają kolejne sklepy, galerie, jest kilka okresów w roku, kiedy ogarnia nas szał zakupów. Bogactwo tej oferty sprawia, że coraz więcej osób szuka informacji, dzięki którym można na przykład znaleźć odpowiedzi na pytania: gdzie, jak i za i ile się ubrać. I tu otwiera się pole do popisu dla czasopism shoppingowych i piszących o modzie.
Coraz dłużej na zakupach
Sprawdziliśmy, jak te postawy naszego społeczeństwa wpływają na kondycję tego segmentu prasy – Powstawanie coraz większej liczby sklepów i galerii handlowych, rosnące zarobki – wszystko to wpływa istotnie na postawę klientów, którzy coraz więcej czasu spędzają na zakupach, śledzą nowe trendy w modzie dotyczące nie tylko własnego wyglądu, ale także na przykład wystroju i urządzania wnętrz – twierdzi Iwona Kmita, redaktor naczelna pisma „Galeria”. – Wydaje się więc, że jest to dobry moment dla zaistnienia na rynku różnych tematycznie pism shoppingowych.
Wiarę w taki rozwój sytuacji na rynku słychać również w głosie Anny Wieczorek, dyrektora marketingu czasopism Agory. – Powstawanie kolejnych magazynów shoppingowych, które cieszą się zainteresowaniem czytelników, świadczy o potencjale shoppingowego segmentu prasy. Na razie obserwujemy proces umacniania istniejących tytułów (w przypadku pism dla kobiet) i zagospodarowywania nisz w obrębie magazynów zakupowych (gadżety i nowinki techniczne w „Smarcie” i rynek artykułów wyposażenia wnętrz w „Galerii”).
– Prasa shoppingowa pozwala klientowi odnaleźć się w świecie, w którym ma prawo czuć się coraz bardziej zagubiony – dodaje Magdalena Modrzewska, dyrektor wydawniczy z Edipresse Polska, wydawca tytułu Hot Moda & Shopping. – Pojawianie się kolejnych marek odzieżowych pozwoli na dalszy rozwój tego segmentu, bo oczywiście jego przychody w dużej mierze zależą od wydatków marketingowych tych właśnie marek.
Agora pionierem
Przyjrzyjmy się tytułom, które postanowiły zabiegać o klienta, chętnie chodzącego na zakupy.
– „Galeria” jest pierwszym na rynku magazynem shoppingowym poświęconym wyposażeniu wnętrz – dodaje Iwona Kmita. – Każdy numer przedstawia ofertę rynkową dotyczącą innego pomieszczenia. W punktach sprzedaży znalazła się już „Galeria Kuchnie”, „Galeria Pokój Dzienny”. W czerwcu do kiosków trafi „Galeria Łazienki” i „Galeria Sypialnie”. Wszystkie pisma będą jednocześnie na rynku dając czytelnikom pełną ofertę dotyczącą urządzenia najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu.
Ale w ofercie Agory tytułów shoppingowych jest znacznie więcej. – Wydajemy miesięcznik shoppingowy dla kobiet – „Avanti” – numer 1 wśród pism shoppingowych w Polsce i pierwsze pismo z tego segmentu na rynku. Do tego dochodzą: miesięcznik „Logo” – magazyn lifestylowy i shoppingowy dla mężczyzn i miesięcznik „Smart” – informator o nowościach na rynku audio, wideo, foto, motoryzacyjnym i gadżetowym. W kwietniu bieżącego roku na rynku zadebiutowała też wspomniana wcześniej „Galeria” – pierwszy wnętrzarski magazyn shoppingowy, skierowany do osób, które właśnie urządzają lub remontują swoje mieszkania – wylicza Anna Wieczorek. – Agora jest pionierem segmentu shoppingowej prasy polskiej. Jako pierwsi wprowadziliśmy na rynek pismo zakupowe – „Avanti” – w 2004 roku. Nasze pisma uzyskały wiele nagród – między innymi „Avanti” i „Logo” zdobyły tytuł Debiut Roku (odpowiedni w 2004 i 2006 roku) przyznany przez branżowy magazyn „Media & Marketing Polska”, a także nagrody konkursu Media Trendy 2005 i 2006. Obecnie Agora ma na rynku pism zakupowych mocną pozycję sprzedażową i nadal realizuje pionierskie projekty wydawnicze.
„Hot Moda & Shopping” to pismo, które stara się być jak najbliżej swojej czytelniczki, zarówno poprzez dobór oferty, która ma być aktualna, ma odzwierciedlać najnowsze trendy oraz być przedstawiona w możliwie jak najbardziej przystępny sposób.
Promocja i reklama
Do potencjalnych czytelników wydawcy czasopism shoppingowych docierają sprawdzonymi już metodami promocji i reklamy. – „Galeria” jest reklamowana w prasie i czasopismach naszego wydawnictwa, czyli Agory, a także na antenie radiowej i w telewizji – informuje Iwona Kmita.
Więcej szczegółów na ten temat zdradza szefowa marketingu Agory. – Każde z pism Agory ma swoją strategię promocyjną i zgodnie z nią jest reklamowane. Wydanie kolejnych numerów pism shoppingowych jest z reguły wsparte kampanią promocyjną obejmującą między innymi prasę, internet, radio, telewizję i outdoor. Najwięcej akcji promocyjnych dla czytelników oferuje „Avanti”. To właśnie ten miesięcznik prowadzi akcję „Mistrzostwa Polski w zakupach Avanti i Mastecard”, w której w roku 2008 czytelnicy mogą wygrać zakupy w sumie za prawie 50 tysięcy złotych. „Avanti” organizuje także regularnie weekendy zniżek dla czytelniczek, w czasie których z kuponami z pisma można dokonać tańszych zakupów w wybranych sklepach w całej Polsce – wylicza formy promocji Anna Wieczorek.
– „Hot” promowany jest zarówno w telewizji, radiu, jak i w punktach sprzedaży. Staramy się także współpracować cross-promocyjnie z wszystkimi większymi galeriami w Polsce, a także z sieciami odzieżowymi – dodaje Magdalena Modrzewska.
Zanim kupisz
Zapytaliśmy też, za co czytelnicy szczególnie cenią ofertę wydawców czasopism shoppingowych. Czy kryje się za tym uznaniem jakaś konkretna rubryka, cykl artykułów, a może uznany ekspert? – Pierwsze sygnały z rynku świadczą, że czytelnicy, prócz doboru aktualnej oferty rynkowej, cenią sobie informacje dotyczące poszczególnych produktów, ich przeznaczenia i funkcjonowania oraz praktyczne rady zebrane w formule „Zanim kupisz” – opisuje mocne strony „Galerii” jej szefowa Iwona Kmita.
Kilka mocnych punktów wymienia także Anna Wieczorek. – Przede wszystkim każdy czytelnik znajduje w naszych pismach szeroki asortyment produktów. Po drugie nasze pisma są rzetelne, a zawarte w nich informacje wiarygodne. Ponadto każde pismo jest wysoce użytkowe – dzięki niemu można szybko i łatwo zapoznać się z ofertą rynkową, zainspirować, zobaczyć co jest modne, czy nowe – ocenia szefowa marketingu Agory.
– To, co odróżnia „Hota” od konkurencji to cała gama porad, inspiracji, specjalnie przygotowanych stylizacji, które uzupełniają ofertę katalogową z polskich sklepów. Za to właśnie czytelniczki cenią „Hota” najbardziej – podkreśla Magdalena Modrzewska.
Młodzi i modni
Nie ma sukcesu na rynku prasowym bez precyzyjnego określenia grupy docelowej odbiorców. Kim są zatem osoby sięgające po czasopisma shoppingowe? Krótko, ale precyzyjnie charakteryzuje tę grupę Iwona Kmita. – „Galeria” jest skierowana do osób, które właśnie urządzają mieszkanie lub dom albo zamierzają przeprowadzić remont i odświeżyć wnętrza – mówi redaktor naczelna pisma.
Precyzyjnie można też określić odbiorców pozostałych tytułów Agory. – Miesięcznik „Avanti” skierowany jest do kobiet w wieku 18-30 lat, mieszkanek miast, aktywnych, zainteresowanych modą, urodą, lubiących robić zakupy i chcących wiedzieć, co aktualnie jest modne i jakie trendy obowiązują. Magazyn prezentuje ubrania, buty i dodatki z najnowszych kolekcji dostępne w polskich, sieciowych sklepach. To pierwsze w Polsce i najlepiej sprzedające się pismo shoppingowe. „Logo” to miesięcznik lifestylowy i shoppingowy, który czytają mężczyźni w wieku 25-45 lat, pracujący, zamożni, uprawiający sporty, lubiący podróże, zainteresowani nowościami. Po „Smarta” sięgają natomiast osoby szczególnie zainteresowane nowościami na rynku – nowymi telefonami komórkowymi, komputerami, aparatami cyfrowymi, odtwarzaczami mp3, samochodami czy muzyką. Pismo kierowane jest głównie do mężczyzn w wieku 20-45 lat, którzy chcą wiedzieć co nowego w danym miesiącu pojawiło się w ofercie rynkowej – charakteryzuje czytelników poszczególnych tytułów Anna Wieczorek.
– „Hot Moda & Shopping” kierowany jest do młodych kobiet zainteresowanych modą, trendami, chcących dobrze wyglądać. To osoby, które kochają zakupy i poszukują przewodnika po świecie zakupów i mody – stwierdza Magdalena Modrzewska.
A czy na rynku czasopism zakupowych jest miejsce dla kolejnych wydawców?
– Na pewno na rynku jest jeszcze miejsce na kolejne pisma. Jednakże nie ma jeszcze aż tak wielu marek odzieżowych w Polsce, by tylko wśród nich pozyskiwać reklamodawców.
Zatem pisma shoppingowe o modzie muszą zadbać o to, by przekonać reklamodawców z innych branż, że konkurują na szerszym rynku i że są doskonałą alternatywą jako medium reklamowe dla pism z segmentu lifestyle. Na pewno nadszedł czas na rozwój shoppingu w innych niż moda i uroda branżach – stwierdza Magdalena Modrzewska.
– Rosnąca oferta rynkowa i większe możliwości nabywcze Polaków będą sprzyjać także wzrostowi konsumpcji. W świetle tego segment shoppingowy prasy wydaje się mieć duży potencjał – podsumowuje na koniec Anna Wieczorek.
Marek Kluzik