„Pomocnik historyczny” (nr 1/2024, wyd. Polityka) trafił do sprzedaży. Są to „Dzieje Koreańczyków” w cenie 29,99 zł.
To zjawisko ma już swoją nazwę: hallyu (halju (akcent na ju)) – koreańska fala. Bo nie chodzi tylko o legendę Korei Południowej jako najprężniejszego z azjatyckich tygrysów gospodarki. Dziś świat podbija południowa koreańska kultura: filmy, seriale, muzyczny K-pop, moda, kuchnia, kosmetyki i produkty beauty. A niejako na drugim biegunie – nie daje o sobie zapomnieć Korea Północna, jako jeden z biegunów tzw. osi zła, zamknięty w sobie reżim grożący użyciem broni jądrowej.
O Korei się mówi, Korea wyszła z cienia, z zaułka historii, która wcisnęła ją gdzieś między Chiny, Japonię i Rosję. Korea (Południowa) zyskała swoją tożsamość i sławę. Jak do tego doszło? I skąd się w ogóle ta Korea wzięła, jakie były jej losy? I dlaczego jest dziś podzielona?
Poznawanie zupełnie nieznanych nam, Polakom, dziejów mieszkańców odległego półwyspu Eurazji jest samo w sobie interesujące. A w dodatku ma w sobie coś z przełamywania tajemnicy, wymaga bowiem przyswojenia zupełnie innych kodów kulturowych, rozszyfrowania nieoczywistych kontekstów, osłuchania się z niespodziewanymi ciągami zdarzeń. To przepis na ekscytującą wyprawę. Zapraszamy zatem w podróż w przestrzeni i w czasie.