Wśród magazynów skierowanych do młodych czytelników ważne miejsce zajmuje niewątpliwie miesięcznik krzyżówkowy „Supełek”. W roku 2010 redakcja tego najstarszego pisma szaradziarskiego dla dzieci będzie świętować swoje 20 urodziny.
Magazyn „Supełek” powstał w Łodzi, w grudniu 1990 roku. Jego pomysłodawcą i założycielem był Marek Frydrysiak, który do dziś pełni funkcję redaktora naczelnego i właściciela wydawnictwa. Wielu współczesnych czytelników tego pisma nie wie, że pierwszy numer zawierał tylko osiem stron krzyżówek i – co ciekawe – nie był zszyty ani nawet rozcięty! Czynność tę musiał wykonać każdy czytelnik we własnym zakresie. Początkowo nakład „Supełka” wynosił 60 tysięcy egzemplarzy i stopniowo wzrastał, aby w 1994 roku osiągnąć aż 300 tysięcy egzemplarzy.
– Sukces „Supełka” skłonił mnie do stworzenia kolejnych tytułów. Powstały m.in. „Supełek z Pętelką”, „Mały Supełek”, „Krzyżówki z Supełkiem”, „Zgaduj Zgadula”, „Krzyżówka Kieszonkowa” – mówi Marek Frydrysiak, właściciel wydawnictwa. – W pewnym okresie wydawaliśmy jednocześnie aż dziewięć „supełkowych” magazynów, kilka książek, komiksów i malowanek!
Przez 20 lat „Supełek” oraz pozostałe tytuły rozwijały się i zmieniały. W większości stały się w pełni kolorowe, znacznie obszerniejsze, wydawane w coraz ładniejszej szacie graficznej i drukowane na lepszym papierze. Dziś na rynku pozostało pięć czasopism. Oprócz miesięcznika „Supełek” są to dwumiesięczniki: „Supełkowe Łamigłówki”, „Supełek Panoramy”, reaktywowany „Supełek z Pętelką” i zupełnie nowe wydanie „Supełek dla najmłodszych”, które już od stycznia zdobywać będzie kolejne dziecięce serca. Młodzi miłośnicy szarad będą mogli w nim znaleźć dziesiątki krzyżówek, rebusów, szyfrówek i innych typów zadań umysłowych. Szczegółowe opisy pozwolą umiejętnie podejść do każdej, nawet najtrudniejszej łamigłówki, dostarczając satysfakcji z jej rozwiązania. Autorzy nie zapominają także o dobrej zabawie, dlatego wewnątrz numerów znajdziemy dużo lżejszych form, jak komiksy, rubryka z dowcipami, kolorowanki, ciekawostki ze świata.
– Sukcesem redakcji jest niewątpliwie fakt, że nasze krzyżówki rozwiązuje już drugie pokolenie młodych szaradzistów. Wcześniej „Supełka” kupowało przecież wielu rodziców dzisiejszych czytelników! – podkreśla Marek Frydrysiak.
Zmiany pokoleniowe następują także wśród pracowników redakcji i. Od stycznia 2010 roku dotychczasowy właściciel przekazuje stery w wydawnictwie swojemu synowi. Jak wieść niesie, to właśnie on jako dziecko był w 1990 roku inspiratorem dla swojego ojca w wymyśleniu „Supełka”. Koło historii toczy się więc dalej i można mieć pewność, że dotychczasowy dorobek trafi w dobre ręce i zaowocuje wieloma udanymi pomysłami wydawniczymi.
„Supełek”
Miesięcznik „Supełek” to flagowy magazyn wydawnictwa, który od 20 lat jest liderem całej serii. Przeznaczony jest dla dzieci w wieku 8-13 lat. Zawiera materiały rozrywkowo-edukacyjne, krzyżówki, rebusy, zagadki, ale także komiks o przygodach Supełka, Pętelki i Myszki Malwinki.
„Supełek z Pętelką”
Dwumiesięcznik „Supełek z Pętelką” jest magazynem skierowanym do podobnej grupy wiekowej co „Supełek”. Na jego łamach znajdziemy jednak nieco mniej zadań i krzyżówek, w miejsce których pojawiają się dowcipy, ciekawostki geograficzne, a także rubryka „Supełkowa Magia”.
„Supełkowe Łamigłówki”
Dwumiesięcznik „Supełkowe Łamigłówki” przeznaczony jest dla najmłodszych czytelników w wieku 6-9 lat. Zawiera proste, rysunkowe zadania, łamigłówki, rebusy i krzyżówki, które bawiąc, edukują.
„Supełek dla najmłodszych”
Odbiorcą dwumiesięcznika „Supełek dla najmłodszych” są dzieci w wieku 6-8 lat. Magazyn ten, poza edukacyjnymi zabawami słownymi, zawiera więcej zadań rysunkowych, dzięki czemu rozwija dzieci zarówno językowo, jaki i plastycznie.
„Supełek Panoramy”
Dwumiesięcznik „Supełek Panoramy”, ze względu na różnorodny stopień trudności, skierowany jest do młodych czytelników w różnym wieku, z których każdy znajdzie coś dla siebie. Jako jedyny w Polsce zawiera popularne krzyżówki panoramiczne przygotowywane specjalnie dla dzieci.
Oprac. MT